Центральний район (колишній Кіровський район) — адміністративний район міста Дніпра, розташований у самому центрі, на правому березі річки Дніпро.
Район межує з Шевченківським та Чечелівським районами на правому березі, а також з Амур-Нижньодніпровським районом через річку.
Історія Центрального району
В травні 1932 року було створено Центральний Нагірний район, який через два роки, після загибелі С.М. Кірова, був перейменований на Кіровський. Тому дату створення району вважають 2 грудня 1934 року.
Розвиток району тісно пов’язаний з історією міста.
Від пам’ятника Петровському вихід на центральну магістраль нашого міста — проспект Карла Маркса, колишній Єкатерининський проспект. У планах забудови міста проспекту відводилось особливе місце. Він був його прикрасою. Тому саме назва проспекту «Гульбище Середньої вулиці» / ширина досягає 89 метрів /.
Зліва по проспекту Дмитра Яворницького знаходиться будівля хлібозаводу № 1. Це корпус самого суконного підприємства Південної України початку Х1Х ст. — «Катеринославської казенної суконної фабрики». Він був побудований у грудні 1825 року за участю архітектора Торопова. Для свого часу будівництво цього корпусу мало надзвичайне значення. З нього починається історія розвитку та становлення Катеринослава як промислового міста
Важливим і пам’ятним стало відкриття в 1834 році публічної бібліотеки. Її фонди були створені за рахунок благодійності.
Залізничний вокзал «Дніпро-Головний» був відкритий в травні 1884 року під час будівництва Катеринославської залізниці.
У 1898 році від вокзалу до Соборної / тепер Октябрська / площі було прокладено шлях електричного трамваю.
Старішим в районі є локомотиворемонтний завод, який був введений в експлуатацію в липні 1884 р. і називався «Головні паровозні майстерні Катеринославської залізниці».
У 1896 році на засіданні міської думи розглядалося питання будівництва теплових електростанцій та електричних мереж.
У 1902 році було завершено будівництво центральної електричної станції на розі вулиць Петербурзької та Фабричної / Ленінградська та Столярова /.
В кінці 1900 року на вулиці Первозданній (вулиця Короленка) розпочалося будівництво лікарні Червоного Хреста, ініціатором якої був князь Урусов, а засновником — Екатерининська громада сестер. Перша переливання крові було проведено саме в цій лікарні в 1926 році.
На початку вулиці Фабричної працював кінотеатр «Біоскоп» Зайлера. Незабаром на цьому місці з’явився кінематограф «Гігант». Потім, в 1926 році, тут було відкрито кінотеатр «Червона факела». Після війни — це кінотеатр «Рідна земля». Поруч виріс перший у місті Панорамний кінотеатр.
Парк імені Глоби. Він був заснований наприкінці XVIII ст. запорізьким козаком Лазарем Глобою, який тут і похований. Парк мав різні назви: Верхній сад, Міський сад, парк імені В. Чкалова, а в кінці отримав ім’я свого засновника. У парку зберігся старий дуб, посаджений самим Л. Глобою.
Театр імені Горького. Він був створений на початку 1927 року групою артистів Московського Малого театру. Театр звертався до російської класики, а також до західноєвропейської драматургії. У 1936 році театру було присвоєно ім’я пролетарського письменника А.Н. Горького.
Адміністративно-територіальний поділ району
До складу району входять наступні житлові масиви, мікрорайони та селища:
- Верхнє (колишня вулиця Янгеля)
- Парк Лазаря Глоби
- Набережна центр
- Привокзальний
- Приозерний
- Проспект Олександра Поля
- Рибальська балка
- Торговий центр Славутич
- Центральний пагорб
Перейменування району
26 листопада 2015 року розпорядженням в.о. міського голови в процесі декомунізації район був перейменований в Центральний район.
Відомі локації в районі
На даний момент найбільш відомими об’єктами на території Центрального району є:
- проспекти: Дмитра Яворницького (колишній проспект Карла Маркса), Пушкіна, проспект Богдана Хмельницького (колишня вулиця Героїв Сталінграда), Олександра Поля (колишній проспект Кірова);
- вулиці: Миколи Руденка (колишня вулиця Войцеховича), Короленка, Михайла Грушевського (колишня Карла Лібкнехта);
- площа: Старомостова (колишня площа Островського);
- парки: ім. Лазаря Глоби, Парк Ракет, Сквер Героїв;
- театри: Дніпровський академічний театр драми та комедії, Дніпропетровський академічний театр опери та балету;
- Стадіон «Дніпро-Арена»;
- Центральний ринок «Озерка»;
- Автовокзал «Центральний»;
- Дніпровський річковий вокзал;
- Залізничний вокзал «Дніпро-Головний»;
- Недобудований готель «Парус».